»Du har ikke betalt« - men det har du
Kunder af energiselskabet Norlys oplever for tiden falske beskeder. Det har snydt flere til at betale for en falsk service.
»Din strøm bliver lukket i morgen. Der er en udbetalt regning fra september.«
Sådan lyder teksten i de falske beskeder, som flere Norlys kunder har modtaget. Problemet er, at det ikke er sandt, og Norlys slet ikke er afsenderen.
Det oplyser firmaet i en pressemeddelelse.
Beskederne er forsøg på phishing, der er en svindelmetode, hvor personer bliver franarret data eller penge ved, at bagmænd udgiver sig for at være for eksempel fra et energiselskab.
»Vi kunne dog aldrig finde på at meddele en lukning af strømmen alene via en sms med en dags varsel,« siger direktør i Norlys’ energiforretning, Mads Brøgger.
Effektivt og skamløst
Direktøren forklarer, at firmaet faktisk sender sms’er omkring ubetalte regninger til kunderne, men som en service-påmindelse og ikke som en trussel.
»Vi oplever desværre af og til phishingforsøg. Vi står lige nu midt i en energikrise, hvor mange er ekstra opmærksomme på deres energiregning og på at få betalt til tiden. Det er der nogle skamløse personer, der forsøger at udnytte,« siger Mads Brøgger.
Energiselskabet understreger, at alle sms’er fra dem sendes fra nummeret 20 21 61 61.
Hvis man som kunde er i tvivl om man har ubetalte regninger, så kan det tjekkes på Norlys’ hjemmeside.
»