Bilka ædt af flammer
Brandvæsenet rykkede ud i nat, og branden har nu fået fat i butikkens tagkonstruktion.
En voldsom brand er brudt ud i Bilka i Vejle, som søndag står i flammer.
»Brandvæsnet og politiet er pt. til stede ved Bilka i Vejle, hvor der er udbrudt brand. Vi opfordrer folk til at holde sig væk fra området, så vi kan få arbejdsro,« skrev Sydøstjyllands Politi kl. 2.40 i nat på Twitter.
Først kl. 5 i morges fik man den store brand under kontrol, oplyste politiet. Det skriver TV2. Men en time senere måtte Vejle Brandvæsen så erkende, at man alligevel ikke havde helt styr på flammerne.
For flammerne begyndte at tage fat i butikkens tagkonstruktion.
»Det vi frygter lige nu, er, at ilden for alvor får fat, og at den løber ind i butikken. Det kan gå meget hurtigt,« siger beredskabschef Thomas Dietz til Vejle Amts Folkeblad.
Her har flammerne har stået flere meter op fra lageret.
Vagtchef ved Sydsøstjyllands Politi oplyser til Lokalavisen.dk, at ingen er kommet til skade i forbindelse med branden.
Kl. 6.30 var meldingen dog fra brandvæsenet, at branden nu endelig skulle være under kontrol. Branden nåede dermed ikke ind i selve butikken, skriver Vejle Amts Folkeblad. Men lagerbygningen er helt udbrændt, ligesom butikken har fået røgskader, og elektronikafdelingen har fået vandskader på grund af sprinklersystemet.