Politirapporten
Tirsdag 6. december
Tirsdag morgen fik politiet et tip om, at der muligvis blev opbevaret ulovlige skydevåben på en adresse i Spentrup. En patrulje kørte til stedet og foretog en ransagning, hvor der blev fundet flere geværer samt en mængde narkotika, som blev beslaglagt. Patruljen fandt blandt andet en riffel, to haglgevær og et luftvåben samt en mindre mængde patroner. En 44-årig mand blev sigtet for ulovlig våbenbesiddelse og for besiddelse af euforiserende stoffer i form af psykedeliske svampe.
Det lykkedes en mand klokken 7.41 at snyde en dagligvareforretning på Lucernevej i Randers NV. Manden havde taget tre flasker vin fra butikken, som han efterfølgende gik op til kassen med. Her bad han om at få refunderet varerne og få pengene retur. Det lykkedes for ham, selvom han ikke havde en bon at fremvise, og han forlod dermed butikken med flere hundrede kroner på lommen, som ikke tilhørte ham.
Samme mand lavede igen klokken 7.48 det samme trick - denne gang med fire flasker vin. Igen lykkedes det ham at få pengene udbetalt for varerne, som han havde taget fra forretningens hylde kort forinden.
Østjyllands Politi vil nu kigge overvågning igennem fra forretningen for at identificere den mulige gerningsmand.
Der er begået et indbrud på Kærvej i Uggelhuse mellem klokken 8 og 17.30.
Onsdag 7. december
Et indbrud begået i en kirke i Langå fik politiet onsdag morgen en anmeldelse om. Indbruddet er begået mellem tirsdag klokken 16 og onsdag klokken 8.12. Indbruddet skulle være sket i våbenhuset, hvorfra der er stjålet flere forskellige genstande - herunder stole og et klaver. Østjyllands Politi undersøger nu sagen nærmere.
Derudover fik politiet to andre anmeldelser om indbrud i løbet af onsdag. På Udbynedervej i Udbyneder blev der begået et indbrud onsdag klokken 13.01. På Tøjhushavevej i Randers har ukendte gerningsmænd været forbi mellem midnat natten til onsdag og onsdag klokken 15.15.
Torsdag 8. december
To personer blev i forbindelse med to forskellige visitationer fundet i besiddelse af ulovlige knive i Randers C. Klokken 2.29 blev en 44-årig mand sigtet for at være i besiddelse af en låsbar enhåndsbetjent foldekniv, da han blev visiteret af en politipatrulje på Hobrovej, og klokken 3.15 blev en anden 44-årig mand sigtet for på Stemannsgade at være i besiddelse af en lignende kniv på et offentligt tilgængeligt sted uden et anerkendelsesværdigt formål. Han blev ligeledes sigtet for at overtræde knivloven.
En patrulje så klokken 17 en 46-årig mand komme cyklende på Thorsgade i Randers med en pakke på bagagebæreren. Betjentene standsede cyklisten for at få en snak med ham, og da de spurgte ind til, hvem pakken var til, fortalte manden, at det var en pakke til ham selv, som han lige havde afhentet.
Patruljen valgte nu alligevel at tjekke adressefeltet, og her stod navnet på en 22-årig kvinde, som bor på en helt anden adresse end den 46-årige mand. Betjentene ringede til kvinden, der fortalte, at hun ventede en pakke, som skulle have været afleveret i opgangen til hendes lejlighed i Randers C.
Gået lidt på klingen erkendte den 46-årige nu, at han havde sneget sig ind i opgangen, hvor han havde stjålet pakken. Han blev derfor anholdt og sigtet for tyveri, og pakken blev leveret til dens rette ejer.
Klokken 17.22 blev en 28-årig mandlig bilist anholdt og sigtet for narkokørsel, da han blev standset af en patrulje på Skelvangsvej i Randers NV.
Klokken 20.43 skete der et færdselsuheld i krydset ved Fischersgade og Toldbodgade i Randers. En 19-årig mandlig bilist kørte ud i krydset og ramte ind i en bil, der blev ført af en 53-årig kvinde. Ingen af parterne kom umiddelbart alvorligt til skade ved sammenstødet.
En anmeldelse om en mand, der var i færd med at knuse kældervinduer i en bygning, fik klokken 21.41 en patrulje til at køre til Apotekerstræde i Randers. Da betjentene kom frem, traf de en 33-årig mand, der talte noget usammenhængende. Han erkendte dog, at han havde knust to ruder, og han blev derfor anholdt og sigtet for hærværk.
Hærværk blev der også begået på Jernbanegade i Randers. Politiet fik klokken 22.28 en anmeldelse om, at flere biler, der holdt parkeret på vejen, var blevet udsat for hærværk. En patrulje kørte til stedet, hvor de konstaterede, at mindst fem biler havde fået punkteret et dæk - formentligt ved at nogen havde stukket en spids genstand ind i dem.
Et vidne havde set en mand liste rundt ved bilerne, og en hundepatrulje ledte derfor efter spor på stedet. Det lykkedes dog ikke at finde frem til gerningsmanden.