Fortsæt til indhold

42-årig far til to erkender sexmisbrug af hund

Krimi
Arkiv

En 42-årig mand fra Vinderup ved Holstebro sidder i dag på anklagebænken ved Retten i Holstebro. Han er blandt andet tiltalt for voldtægt af sine to børn og seksuelt misbrug af sin hund, skriver Skive Folkeblad.

Ved dagens retsmøde fik den 42-årig mand mulighed for at forklare sig i forhold til beskyldningerne om groft sexmisbrug af sønnen og datteren i perioden fra 2013 til apil sidste år, hvor begge børn var under 12 år gamle.

I mentalundersøgelse af manden fremgår det, at han er afhængig af at se porno, og at han kan blive opstemt af at se på børn under 15 år.

Manden erkender blufærdighedskrænkelse mod børnene, men nægter dog voldtægt i form af samleje og anden seksuel samkvem.

Hvad angår seksuelt misbrug af familiens hund, som er en overtrædelse af dyreværnsloven, erkendte han ifølge Skive Folkebald, at dette er foregået mere end en gang, hvilket videomateriale også beviser.

Det var canadisk politi, som ledte politiet på sporet af manden efter fund af børnepornografisk materiale, som han havde delt på et social medie. Han har efter anholdelsen i april 2019 siddet varetægtsfængslet.

Retssagen fortsætter onsdag og torsdag, og der forventes dom i næste uge, skriver Skive Folkeblad.

jn