Så gik det helt galt
Flere biler kørte galt på motorvejen nær Horsens
Der blev bremset hårdt, snurret rundt og stødt hårdt sammen fredag aften, da der skete et alvorligt uheld på motorvej E45 nær Horsens.
En 24-årig kvinde fra Odense kom kørende i 1. vognbane i sydgående retning, da et rådyr pludselig sprang ind foran hendes bil.
Kvinden nåede ikke at undvige og bragede derfor ind i dyret, hvorefter hun røg ud i midterrabatten og kolliderede med autoværnet.
Men bilen nåede kun få sekunder at stå stille, før en kvinde fra Haderslev bankede op i den forulykkede bil bagfra og snurrede rundt.
En tredje bil blev også snittet under uheldsrækken, men værst gik det udover bilerne, autoværnet og - formentlig - rådyret.
"Rådyret fandt vi aldrig. Heldigvis var der ingen personskade, men kun buler på biler og autoværn," lyder det fra Sydøstjyllands Politi.
dp