Tæt på at ende helt galt
Et gaderæs endte i en ulykke, som to unge mænd slap utrolig heldigt fra
Et gaderæs på havnen i Struer resulterede lørdag aften i en ulykke, der kunne være endt helt galt. Det skriver TV Midtvest.
To biler kørte ræs på havnen, da den ene bil, hvori der sad en 18-årig mand og en 24-årig mand, forulykkede og kørte direkte i høj fart udover havnekanten. Bilen endte 15 meter ud i havnen, og de to mænd skal være glade for, at de stadigvæk er i live.
"Noget kunne tyde på, at de har haft fart på. De er ekstremt heldige, det er helt sikkert. Bilen gik til bunds på stedet, og var de blevet slået bevidstløse eller sad klemte i bilen, var de formentlig ikke kommet ud i live," fortæller vagtchef Simon Skelkjær fra Midt- og Vestjyllands Politi til TV Midtvest.
De to mænd slap dog fra ulykken uden alvorlige skader. Episoden skete klokken 23.30 på havnen i Struer.
jwh