Politiets nye taktik i jagten på kriminelle og ballademagere i togene
Københavns Vestegns Politi har taget et nyt våben i brug i kampen om at opretholde ro og orden på S-togsnettet.
Lørdag aften var politifolk og DSB-revisorer i fælles aktion i S-togene på Vestegnen, men i modsætning til tidligere, hvor man har været uniformeret, så foregik det lørdag aften i civilt tøj, da en større gruppe politifolk og DSB-revisorer var i aktion. Det oplyser politiet.
Politiet visiterede en række mistænkelige personer, fandt fire i besiddelse af euforiserende stoffer, og tre andre fik en bøde for at forstyrre den offentlige orden med deres adfærd. Samtidig gav DSB-revisorerne 67 passagerer påbud om at bruge mundbind på stationsområder og i S-togene.
"Patrulje i civilt antræk kan give os et godt billede af, hvad der foregår i togene og ved stationerne. Det giver os også en mulighed for en mere uformel tilgang til dialog med borgerne," siger vicepolitiinspektør Søren Enemark, Københavns Vestegns Politi.
Også i denne weekend planlægges der fælles aktioner med DSB med ekstra fokus Herlev, Ballerup og Ishøj.
jn