Uopklaret: 21-årige Marie blev myrdet på vej hjem fra højskole
For 117 år siden blev højskoleeleven Marie Sørensen myrdet på vej hjem til Hjortshøj fra højskolen i Hesselballe. Sagen blev aldrig opklaret.
Det er en kold og blæsende gråvejrsdag, da jeg tager bus nummer 12 mod Hesselballe, der ligger 15 kilometer nord for Aarhus. Jeg stiger af bussen i Hjortshøj, da bussen kun kører til Hesselballe én gang i timen, og det ikke er den rute, jeg har taget.
Der er kun en kilometers gåtur, fra jeg stiger af bussen, til jeg passerer Hesselballes byskilt. Det er et meget bakket landskab, jeg gebærder mig igennem, mens få biler kører forbi. På vejen går jeg blandt andet forbi en lille skov, som senere viser sig at have en særlig plads i Hesselballes historie.
Da jeg går forbi byskiltet i den sydlige ende af landsbyen, og indtil jeg når et andet byskilt mod nord, ser jeg ikke et eneste menneske.
Da Hesselballe ikke er meget mere end nogle huse på hver side af en gennemgående vej, går jeg tilbage ad samme vej, hvor jeg med lidt held bliver stoppet af en mand, der kommer kørende i en bil. Han fortæller, at Ove fra Hjortshøj var den rette at snakke med om Hesselballe.
Manden i bilen fortæller således, at de fleste, der bor i Hesselballe, er tilflyttere, og at der ikke er mange, der har boet i landsbyen i længere tid. Ove Overgaard Nielsen derimod er vokset i landsbyen, fortæller han. Og han bor i Hjortshøj, hvor jeg tidligere er ankommet med bussen.
Henning Blond Povlsen er en del af søskendeflok på fire. Som den eneste af de fire søskende hedder han Povlsen med v, da præsten ifølge Henning stavede navnet forkert.
Jeg går hjem til Ove og banker på. Oves far overtog engang en gård i den nordlige ende af Hesselballe, der i 1875 blev grundlagt som højskole, og som siden blev omdannet til landbrug. Det var her, at Ove Overgaard Nielsen voksede op, inden han selv overtog gården.
Hjortshøjmordet
"I starten af 1900-tallet var det meget normalt, at der kun var drenge på højskolen om vinteren og kun piger om sommeren. Drengene var jo ude at arbejde på markerne om sommeren," fortæller Ove Overgaard Nielsen, der i dag er en del af Hjortshøj-Egå-Skæring Egnsarkiv.
Der var således kun piger på højskolen i maj 1902, da et vigtigt kapitel om Hesselballe blev skrevet.
"En aften op til pinse var der en pige, der skulle hjem til sine forældre i Hjortshøj. Hun havde været forbi købmanden og købe noget spiritus til sin far, inden hun skulle hjem. Men hun nåede aldrig hjem," beretter Ove Overgaard Nielsen..
Den dengang 21-årige Marie Sørensen blev fundet af sin søster dagen efter. Hun lå op ad et træ, hvor der nu er den lille skov mellem Hjortshøj og Hesselballe, jeg var gået forbi tidligere.
På trods af, at tingene lod til at være, som de skulle være, Maries tøj sad pænt, og hun havde alle sine smykker på sig, var intet ved situationen normalt. Marie Sørensens hals var blevet skåret over.
"Det er ikke rigtig noget, man snakker om i dag her i Hjortshøj eller i Hesselballe. Sagen er aldrig blevet opklaret. Der er nok heller ikke så mange, der stadig kender til historien," siger Ove Overgaard Nielsen.
Hesselballe er en landsby 15 kilometer nord for Aarhus og har en historie der kan springe direkte ind i kriminoveller. Foto: Jesper Gundorph