Skovsvineri når det er allerværst: Helt asbesttag smidt i smukt naturområde
På en gåtur med sin kone gennem naturområdet Tordals Mose mellem Lyngby og Gentofte Kommuner blev Kjeld Danneskiold-Samsøe forleden mødt af et grotesk syn, skriver lokalavisen Det Grønne Område.
"Nogle håndværkere havde efterladt et helt eternittag/asbesttag i skoven. I stedet for at køre det til genbrugspladsen, havde man bare smidt al byggeaffaldet i kanten af stien. Vi er noget forargede over, at nogle kan finde på sådan noget svineri," lyder det fra Kjeld Danneskiold-Samsøe.
Skovsvineriet med medført følgende kommentar fra Lyngby-Taarbæk Kommune.
"Hvor er det et ærgerligt syn, vi er blevet mødt med i Tordals Mose. Der er blevet smidt byggeaffald, højst sandsynligt med asbestindhold på stierne. Det er en trist ligegyldighed, som desværre forurener vores grønne områder og trækker på vores ressourcer i forbindelse med bortskaffelse," siger souschef i Arealdrift, Søren Peter Mariegaard, til Det Grønne Område.
Det kan være en bekostelig affære at bortskaffe asbestaffald, hvilket højst sandsynligt er derfor, det er blevet efterladt i mosen.
Affaldet er nu fjernet af Naturstyrelsen, som egen grunden, hvor det lå. Samtidig er sagen blevet politianmeldt, skriver Det Grønne Område.
jn