Fortsæt til indhold

Tro ikke på dette biograf-tilbud: Det er fup og kan ende galt

En 24-årig kvinde fra Skanderborg blev snydt, da hun for nylig fik et godt tilbud til biografen over sms

Krimi
Jonas Wrede Hansen

"Skanderborg Bio har fødselsdag og giver to biografbilletter og snolder til de første hundrede for kun ni kroner."

Noget i den retning stod der i en SMS, som en 24-årig kvinde fra Skanderborg for nylig fik. Et tilbud, som jo lyder rigtig fristende, og det syntes kvinden da også, så hun skyndte sig at klikke videre fra SMS'en.

Linket i beskeden førte kvinden ind på en hjemmeside, hvor hun skulle angive sine kortoplysninger for at gøre brug af tilbuddet. Hun betalte de ni kroner, men har aldrig set skyggen af hverken biografbilletter eller snoder siden. Det oplyser Mick Clausen fra Sydøstjyllands Politi.

"Biografen kender ikke noget til det her tilbud. Opfordringen må være, at man skal være lidt forsigtig med at tro på så gode tilbud. Hvis det er for godt til at være sandt, så er det ofte fordi, det er for godt til at være sandt," fortæller Mick Clausen, som desuden oplyser, at politiet efterforsker sagen.

"Der er kun blevet trukket ni kroner fra hendes kort, og banken har spærret det."

Det er ikke kun i Skanderborg, at de mistænkelige beskeder florerer. Det har en læser gjort Lokalavisen Aarhus opmærksom på. Hun har nemlig modtaget en besked, som henviser til en biograf i Sabro. Den besked viste sig også at være fup.