Øksemand gik amok: Jagtet af 20 patruljer - politiet måtte trække pistoler
En 25-årig mand gik amok med en økse og trængte ind i et hus hos et par, der heldigvis nåede at flygte. Dernæst begyndte en massiv politijagt gennem Jylland.
En flere timer lang jagt på en 25-årig mand endte klokken 16 søndag ved frakørsel 58 i Hedensted. her trak politiet til sidst pistoler, da den unge mand - der efter politiets vurdering er psykisk syg - blev anholdt.
Det skriver Vejle Amts Folkeblad.
Jagten på manden begyndte, da han klokken 12.35 på Svanes Plads i Horsens styrede sin sorte bil direkte hen imod nogle personer ved et busstoppested. Han drejer fra i sidste øjeblik, men vender tilbage og truer med vold. Han kører videre og går amok en parkeret bil.
Herefter er det for alvor ved at gå galt, da den 25-årige fortsætter til Bakkevej i Hornsyld, hvor han bevæbnet med en økse tvinger sig adgang til et hus, hvor flere beboere var hjemme.
Han bryder døren ind med en økse, men heldigvis når beboerne at flygte ud af bagindgangen.
"Han kender både beboerne i huset og personerne ved busstoppestedet i et eller andet omfang. Vi ved ikke endnu, hvad motivet er, og spørgsmålet er, om der overhovedet er noget rationelt motiv hans tilstand taget i betragtning," siger vagthavende Jeppe Thranum til Vejle Amts Folkeblad.
Efter angrebet på beboerne stikker manden af, men politiet opdager ham - og en stor biljagt starter. Jagten på manden fortsætter gennem tre politikredse, Sydøstjyllands, Østjyllands og Nordjyllands, indtil den 25-årige når Hobro.
Nu er mellem 15 og 20 politibiler involveret i jagten. De fik endelig standset manden ved afkørsel 58 ved Hedensted.
"Han standser stille og roligt, men på grund af hans adfærd tidligere betegner vi ham som farlig. Derfor holder vi os på afstand, trækker pistoler og beder ham komme mod os og lægge sig ned på maven," siger vagthavende til avisen.