Peter Madsen flytter fængsel efter overfald: Vil et mere sikkert sted hen
Når der kommer en ledig plads, så får Peter Madsen lov at flytte, oplyser hans advokat til B.T.
Dermed får livstidsfangen Peter Madsen medhold i sin anmodning om at flytte fængsel. Peter Madsen har anmodet om overflytning til et andet fængsel, efter han i sidste uge blev overfaldet i Storstrøms Fængsel, hvor han lige nu afsoner.
"Jeg modtog i går besked om, at der nu er truffet en afgørelse om flytning. Det kommer til at ske, når der er en plads ledig," skriver advokat Betina Hald Engmark i en sms til B.T.
Peter Madsen blev verdenskendt i ubådssagen, hvor han i foråret blev idømt fængsel på livstid for at have mishandlet og dræbt den svenske journalist Kim Wall i sin ubåed "Nautilus".
I sidste uge blev Peter Madsen så overfaldet i Storstrøms Fængsel af en 18-årig mand. Peter Madsen kom ikke alvorligt til skade, og politiet vurderede også overfaldet til at være i den milde ende. Ved grovere overfald vil anklagemyndigheden nemlig normalt kræve overfaldsmanden varetægtsfængslet, men det skete ikke i forbindelse med overfaldet på Peter Madsen.
Peter Madsen ønsker at blive overflyttet til Herstedvester Fængsel. Her er de specialister i blandt andet behandling af seksualforbrydere og særlige farlige personer. Og så har fængslet ry for, at være et mere sikkert sted for de personer, der er dømt for kriminalitet, som ikke just er velset blandt medfangerne i landets øvrige fængsler, for eksempel voldtægt og pædofili.