Fortsæt til indhold

10-årige Thea og Celine efterlyser gavmild mand, der pludselig gav dem 550 kroner

De to 10-årige piger fra Vamdrup efterlyser nu den mand, som gav dem en belønning, da de samlede skrald.

Krimi
Daniel Sennek

"Lige pludselig holdt en mand i sin bil, og spurgte om vi var ude at samle skrald. Det syntes han var flot, så han gav os to sammenfoldede pengesedler. Da han var kørt og vi kiggede på sedlerne, var det en halvtredser og en femhundrede seddel."

Sådan fortæller Thea Marie Noe, der sammen med Celine Rosita Aastrup Nielsen samlede skrald i Vamdrup, da en fremmed mand pludselig holdt ind til siden, til Jydske Vestkysten.

De to piger efterlyser nu manden, da de er overbevist om, at det må være en misforståelse, at han gav en femhundredekroneseddel.

Da de to 10-årige piger kom hjem til Theas far, fortalte de om episoden, som hjalp med at efterlyse den gavmilde mand på Facebook.

"De var første glade, men de var også lidt forlegne, for det var jo ikke meningen, og han må jo mangle de femhundrede kroner. Det er ikke sjovt at kigge i sin tegnebog, og så mangler der en plovmand. Pigerne spurgte, hvad gør vi, og de begyndte at beskrive, hvordan han så ud, og det blev meget mærkeligt. Jeg foreslog, at vi kunne lave et opslag på Facebook Vamdrup, det synes de var en fantastisk ide," fortæller Jan Noe til Jydske Vestkysten.