Fortsæt til indhold

Kvinde sprang i vandet fra båd og forsvandt i mørket: Stor redningsaktion sent i aftes

Nordsjællands Politi fik klokken 22.23 torsdag aften anmeldelsen om, at en kvinde var hoppet over bord fra en båd.

Krimi
Daniel Sennek

Kvinden sprang over bord fra en båd for at svømme i land, men det resulterede i stedet i en større redingsaktion. Kvinden forsvandt nemlig pludselig af syne efter hun sprang i vandet i mørket, og så blev der slået alarm.

Det oplyser vagtchef ved Nordsjællands Politi, Christian Kobbernagel, til sn.dk.

Vi får iværksat en større redningsaktion med en redningshelikopter i luften

"En 38 årig kvinde og en 54-årig mand lå for anker i en båd nær Frederikssund, og på et tidspunkt hopper kvinden, der er iført redningsvest i vandet for at svømme ind til bredden," siger Christian Kobbernagel til sn.dk.

Den 54-årige mand mister kvinden af syne, fordi det er ved at blive mørkt. Derfor alarmerer han politiet.

"Vi får iværksat en større redningsaktion med en redningshelikopter i luften. Men kort efter ringer kvinden heldigvis selv fra land og fortæller, at hun er i god behold, og vi afblæser derfor eftersøgningen," siger vagtchefen til sn.dk.