Fortsæt til indhold

To år gammelt indbrud i Højbjerg er opklaret

28-årig mand er fængslet for to indbrud for nylig og et for snart to år siden - alle i Højbjerg

Krimi
Jeppe Rafn

En 28-årig mand fra Aarhus C er i dag ved et grundlovsmøde i Retten i Aarhus blevet varetægtsfængslet i fire uger.

Den 28-årige blev varetægtsfængslet i 4 uger. Han nægtede at udtale sig og tog forbehold for kære. #anklager #politidk https://t.co/2W4xI27ZtN

— Østjyllands Politi (@OjylPoliti) 15. juni 2018

Han er sigtet for at have begået tre indbrud i villaer Højbjerg. To af dem er begået i maj i år, hvor der er blevet stjålet værdier fra husene og i begge tilfælde desuden stjålet en bil, der har stået i indkørslerne.

Det tredje indbrud går tilbage til 20. oktober 2016, hvor der fra en villa på Egernvej i Højbjerg blev stjålet værdier for over 200.000 kroner.

I forbindelse med dette indbrud var en politibetjent tæt på at blive kørt ned. Natten til 20. oktober 2016 klokken 03.40 modtog politiet en anmeldelse om, at der var en person med en elefanthue inde i huset på Egernvej. Da en patrulje kom frem på stedet, sad der to maskerede mænd i en bil, som bakkede ind i politibilen og var tæt på at ramme den ene betjent.

Tyvene stak af i en sort Audi A7 med svenske nummerplader og fik efter en kort biljagt rystet patruljen af. Politiet efterlyste bilen, men det gav tilsyneladende ikke noget resultat dengang.

Østjyllands Politi oplyser, at sigtelsen og dagens fængsling af den 28-årige mand, som er kendt for lignende kriminalitet, er sket på baggrund af DNA-spor på gerningsstederne.

Politiets kommunikationsrådgiver Jakob Christiansen oplyser til Lokalavisen Aarhus, at den 28-årige aarhusianer umiddelbart kun er sigtet for indbrud og ikke for påkørslen af politibilen i oktober 2016.

Det har i dag ikke været muligt for Lokalavisen at komme kontakt med sagens anklager og få mærmere oplysninger om sagen - herunder om der er spor efter anden gerningsperson fra det snart to år gamle indbrud i Højbjerg.