Maleri til 2 mio. kr. stjålet fra sommerhus
Sommerhusejere i Gribskov har stort set hver uge besøg af ubudne gæster. Men en 62-årig mand fra Kastrup ærgrer sig nok lidt ekstra i øjeblikket.
En indbrudstyv er fredag mellem kl. 16.45 og onsdag klokken 14 brudt ind i hans sommerhus på Byåsen i Gilleleje. Og tyven slap af sted med lidt mere end møbler til nogle håndører.
Der blev stjålet et maleri, der har en anslået værdi - og hold nu fast - på 2 mio. kr. Maleriet er dog heller ikke malet af hr.hvem-som-helst. Kunstneren bag er den verdensberømte franskmand Pierre-Auguste Renoir, der levede fra 1841-1919.
Det stjålne værk hedder Sisley - efter kunstneren Alfred Sisley - og måler 20 x 35 centimeter. Det blev vurderet i 1985, og dengang anslog man, at det havde en salgsværdi på 1,5 mio. kr. Ejeren selv vurderer det altså til 2 mio. kr. i dag.
Har du set eller hørt noget, vil politiet gerne høre fra dig på 114.