Fortsæt til indhold

Dørmand opdagede hvidt pulver under gæsts næse

To dørmænd måtte tilkalde politiet natten til fredag

Krimi
Arkiv

En årvågen dørmand i Ceresbyen tilkaldte i nat klokken 01.22 politiet, da han havde tilbageholdt to mænd på 29 og 30 år, som han mistænkte for at have kokain på sig.

Dørmanden havde set, hvordan de to mænd gik på toilettet sammen, og da de kom ud, opdagede han, at der var noget hvidt pulver under den enes næse.

Han tilbageholdt derfor begge, indtil politiet kom frem. Det viste sig, at begge havde poser med kokain på sig, og de blev sigtet for besiddelse af narko.

Inde i byen var der også en dørmand, der måtte tage kontakt til ordensmagten - dog i forbindelse med vold.

En 23-årig mand blev klokken 03.12 anholdt og sigtet for trusler mod dørmanden, der arbejder på en beværtning på Klostergade.

Ifølge dørmanden forsøgte den 23-årige at indlede et slagsmål med flere gæster, hvilket dørmanden fik forhindret.

Det fik den 23-årige til at vende sin vrede mod ham i stedet, og det endte med, at dørmanden blev truet med tæsk af flere omgange.

dp