Motorvej spærret efter mistanke om vandballonkast
Aarhus Syd Motorvejen var kortvarigt torsdag efter mistanke om vandballonkast
En 23-årig kvinde ringede torsdag klokken 21.55 til politiet, efter hendes bil var blevet ramt af en genstand på Aarhus Syd Motorvejen ved Hasselager. Kvinden forklarede, at hun ved afkørsel 1 ved Torshøjvej og Fragtmandscentralen så to mænd stå på broen.
LÆS OGSÅ: Masseslagsmål i nat ved åen
Da hun kørte under broen, ramte noget bilen, og der sprøjtede vand ud på forruden. Hun formodede, at det var en vandballon eller lignende, der havde ramt bilen. Politiet rykkede hurtigt ud for at søge efter spor, og det betød, at motorvejen kortvarigt blev afspærret på stedet, og bilisterne blev ledt af afkørslen inden broen.
Den 23-årige havde intet signalement af de to mænd på broen ud over, at de var klædt i mørkt tøj og formentlig havde hætter på.
Østjyllands Politi hører meget gerne fra vidner, der har set de to mænd stå på broen. Henvendelser kan ske på telefon 114.
jwh