Fortsæt til indhold

Mørk, engelsktalende mand jagtes efter "alvorlig forbrydelse"

Krimi
Af Daniel Sennek

Et massivt politiopbud var torsdag aften til stede ved boligkvarteret Morbærhaven i Albertslund. Men politiet er dog hemmelighedsfulde i forbindelse med hvorfor. Det eneste vagtchefen ved Københavns Vestegns Politi vil oplyse er, at der er sket en forbrydelse.

"Det hører til privatlivets fred," lød det fra vagtchef Thomas Christensen til BT, som tilføjede, at der er tale om en "alvorlig forbrydelse."

Politiet efterlyser en engelsktalende mand, der beskrives som:

Mørk i huden, 170 cm høj, 20-30 år. Han er iført hvide bukser med broderinger på siden, kastet og har desuden overskæg.

Tidligt fredag morgen oplyser vagtchef Brian Holm, at man endnu leder efter manden.

Politiet betragter manden som mistænkt, men vurderer, at han ikke er farlig.

"Vi vil fortsat gerne rigtig gerne have oplysninger, hvis nogen har truffet ham. Der er allerede nogle, der har set ham i området omkring Albertslund før og efter gerningstidspunket."

Har du set den efterløgte mand manden, skal du ringe til Københavns Vestegns Politi på 114.