Fortsæt til indhold

Foreningsformand nægter, men trækker sig efter voldsom pædofilidebat

Psykolog Bent Petersen har meldt sig helt ud af Historisk Forening, efter der er kommet fokus på hans kontroversielle synspunkter omkring pædofili

Krimi
Arkiv

Af Kim Larsen

PÆDOFILISYNSPUNKTER Formand for Frederiksværkegnens Historiske Forening, psykolog Bent Petersen, har meldt sig ud af foreningen.

Det er sket efter omtale af hans synspunkter om pædofili, skriver Jørgen Lassen på sin Facebookside halsnaes.info

Bent Petersen er blevet bragt i mediernes søgelys i forbindelse med Politikens og TV2s afsløring om seksuelle overgreb mod børn før, under og efter optagelser til filminstruktøren Lasse Nielsens ungdomsfilm i 1970erne.

Et medlem af Historisk Forening, Torsten Møller Madsen, gør 17/3 bestyrelsen opmærksom på en TV2-udsendelse hvori Bent Petersen omtales:

”I TV2 udsendelsen vises dokumentation for, hvordan Bent Petersen reagerede med et skarpt forsvar, da Lasse Nielsen første gang blev anklaget for pædofili. Og Bent Petersen optræder i et interview fra 1996 med holdninger om, at små drenge ikke tager skade af at have sex med voksne mænd,” skriver han til bestyrelsen.

Den udlægning kan Bent Petersen ikke genkende:

“Jeg har ALDRIG sagt, at små drenge IKKE tager skade af sex med voksne mænd,” fastslår Bent Petersen overfor Halsnæs Avis.

Den 22/3 trækker Bent Petersen sig fra Historisk Forening. Men, understreger han, det skyldes uenigheder i bestyrelsen og ikke den aktuelle medieomtale af hans synspunkter omkring pædofili, som Bent Petersen i øvrigt mener medierne har udlagt helt forkert.

Til Halsnæs Avis siger Bent Petersen, at han under alle omstændigheder var gået af som formand ved generalforsamlingen 11. april.

Når man kæler med et barn

På halsnaes.info er en række links, der belyser Bent Petersens synspunkter yderligere - og mediernes omtale heraf.

Man kan f.eks. finde den artikel, som Bent Petersen i 1986 skrev til bogen ”Forbrydelse uden offer – En bog om Pædofili”.

I denne artikel skrev Bent Petersen bl.a.:

“Nutidens børn, som ikke ser forældre eller søskende nøgne, kan meget nemt komme til at opleve det nøgne som noget chokerende og frækt, der samtidig bliver behæftet med dårlig samvittighed og skyldfølelser. Derfor mener jeg, at det er af stor betydning, at et barn får mulighed for at føle og lære, at alle dele af dets krop er dejlig og smuk. Også tissemanden og tissekonen, eller kilderdrengen og kilderpigen.”

“Når man kæler med et barn, skal man ikke blot kæle med dets mave, ende, arme og ben, men også med dets kønsdele. At få glæde af at give og modtage kærtegn på hele kroppen må opøves på lige fod med f.eks. at sidde pænt ved bordet eller at sidde på potte.”