Fortsæt til indhold

Stalker får et år i fængsel: 653 gange gik han målrettet efter moderen til deres fælles barn

Han truede hende også gennem personalet på deres barns skole.

Krimi
jro

En 37-årig mand har truet og chikaneret sin ekskæreste over en periode på fem måneder. I alt 653 gange.

Nu er han idømt et års fængsel.

Det oplyser Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelelse.

Ikke mindre end 653 gange sendte en 37-årig mand fra Hvidovre systematisk og vedvarende uønskede sms’er og telefonsvarerbeskeder til en eks-kæreste og mor til deres fælles barn.

I beskederne truede han hende jævnligt på livet eller med vold. I enkelte tilfælde truede han hende via hendes familie eller via personale på barnets skole.

Nu lov trådt i kraft

Chikanerierne begyndte sidst i januar 2022 – kort efter straffelovens nye stalkingparagraf trådte i kraft. De fortsatte, selvom politiet gav ham et tilhold om ikke at kontakte hende, men gentagelser medførte, at han blev anholdt og varetægtsfængslet i juni.

Retten dømte ham for stalking og trusler:

»Et år i fængsel er en konsekvent dom i betragtning af, at han ikke tidligere var straffet af relevans og hovedsagligt stalkede hende telefonisk,« siger anklagerfuldmægtig Mette Thorsen.

Han blev desuden dømt for at true den betjent, som informerede ham tilholdet, med vold.

Han ankede dommen på stedet, da retten afsagde dom fredag den 10. marts.