Fortsæt til indhold

Beruset mand dinglede rundt på togskinnerne

Krimi
Susie Jessen

En 35-årig mand fra Vamdrup skabte lørdag morgen en del problemer, da han ville hjem. Manden havde besluttet at gå hjem langs med skinnerne i omegnen af Vamdrup, hvilket fik nogle personer til at anmelde manden.
Anmeldelsen resulterede i, at en del af togtrafikken blev standset. Det lykkedes ikke politiet at finde manden, før han selv bevægede sig væk fra banelegemet. Omkring klokken 11.00 blev han dog fundet, da han gik ved rundkørslen på Koldingvej i Vamdrup.
Det skulle vise sig at manden havde skader på den ene side af hovedet, der godt kunne tyde på, at han var blevet ramt af en flaske. Politiet forsøgte at få den konfuse mand overtalt til at tage på skadestuen, men manden ville bare hjem.