Fortsæt til indhold

Stangstiv bilist sendt i fængsel

Mands undskyldning om at han kun drak på p-plads blev ikke godtaget

Krimi
Tim Panduro

Kan man drikke sig til en promille på 2,60 i løbet af fem minutter? Ikke ifølge retten i Hillerød.

Her afviste en dommer forleden en 41-årig mands påstand om, at han ikke havde kørt spritkørsel, men blot siddet på bagsædet af sin bil og drukket øl sammen med sin bror. Manden blev 7. juli i år anholdt for spritkørsel, efter at en kvinde havde set ham parkere bilen og nærmest falde ud af førerdøren. Hun kontaktede politiet, der ankom til parkeringspladsen på Sdr. Banevej 2 fem minutter efter.

I bilen fandt patruljen en del tomme guldøl-dåser og en halvt drukket øl. Manden bedyrede, at han havde drukket dem alle på parkeringspladsen. Det troede dommeren dog ikke på, selv om han gik med til at trække den halve guldøls andel fra den samlede promille.

Straffen endte på 20 dages fængsel og tre års frakendelse af kørekortet. Den 41-årige skal desuden betale sagens omkostninger.