45-årig mand kører videre
En 45-årig mand fra Harlev havde tirsdag middag sat sig bag rattet uden sit kørekort. Ved et rutinetjek stoppede en patrulje manden på Ryvej i Galten. Da manden ikke kunne vise et gyldigt kørekort, tog det lokale politi bilnøglerne fra manden og kørte ham hjem. Det viste sig senere, at det langt fra er første gang at manden har sat sig bag rattet på trods af at han ikke har et kørekort.
Derfor kan den 45-årige nu se frem til en bøde.
"Hvis man bliver taget i at køre bil uden kørekort, koster det første gang 5.000 kroner. Men manden her har gjort det flere gange og derfor er bøden dyrere," oplyser vicepolitikommissær ved Skanderborg Politi, Kristian Juliussen.
Han oplyser, at manden kan se frem til en bøde på omkring 10.000 kroner eller derover.
Det lokale politi fandt desuden ud af at den personbil, som den 45-årige blev stoppet i, ikke var hans egen. Derfor kan ejeren af bilen nu se frem til en sigtelse for at have overdraget føringen til en, som ikke har kørekort. Ud over sigtelsen, kan bilens ejer også se frem til en bøde. Det oplyser det lokale politi.