Fortsæt til indhold

Amin Skov kræver erstatning

Restaurant Vejlegården-ejeren klager og vil have erstatning

Krimi
Peter Friis Autzen

Amin Skov har besluttet at anlægge erstatningssag mod Sydøstjyllands Politi. Det oplyser TV Syd. I samme omgang indleder han også en klagesag om behandlingen af politisagen om den brand, der hærgede hans restaurant kort før jul.
Det er to uger siden, politiet besluttede at opgive sigtelsen mod Amin Skov, der havde været mistænkt for selv at stå bag branden. Politiet mente ikke at kunne før bevis for den påstand. På det tidspunkt havde Amin Skov længe været utilfreds over sigtelsen og det langvarige forløb, der blandt andet havde presset hans økonomi så hårdt, at han til sidst måtte indgive konkursbegæring på restauranten. idag ejes restauranten af hans hustru og støttes af en række investorer.
Det er dén langvarige utilfredshed, der nu fører til både en klagesag og en erstatningssag.
"For det første mener jeg, der er kommet nye oplysninger frem, siden politiet frafaldt sigtelsen. Og så synes jeg simpelthen, at politiet er sluppet for billigt. Det er derfor jeg vil anlægge både en erstatnings- og en klagesag", siger Amin Skov til TV Syd.
De nye oplysninger er angiveligt kommet frem ved, at han har fået aktindsigt i sin sags papirer.
Det er ellers ikke længe siden, at Amin Skov talte om at lægge sagen bag sig. Nu vil han i stedet gå til sin advokat med sagen.