Fortsæt til indhold

“Døvstum” polak fik pludselig gode talegaver

Tirsdag blev en 22-årig polak anholdt for bedrageri. Politiet advarer om flere fupmagere, der udgiver sig for at være døvstumme

Krimi
Kristina Schønnemann

Tirsdag aften kl. 18.26 anholdte Nordsjællands Politi en polak for bedrageri. Den 22-årige polak havde stemt dørklokker i Tollerupparken i Frederikssund med et skilt, der fortalte, at han var døvsstum og solgte trædekorationer med et godt formål.
Politiet tog manden med på politistationen og fandt en polsktalende tolk, og da viste det sig, at manden alligevel mestrede talens brug. Her fortalte han politiet, at han er en del af en gruppe af polakker, der er kommet til Danmark og udgiver sig for døvstumme for at tjene penge.
Den oplysning falder fint i tråd med flere andre anmeldelser tirsdag eftermiddag, oplyser vicepolitikommissær Bengt Due.

Flere fupmagere i området

Tirsdag eftermiddag kl. 15.49 og 15.55 havde to anmeldere på Mågevej i Slangerup også mødt en øst-europæisklignede mand ved deres hoveddøre, der med et skilt fortalte, at de var døvsstumme og samlede penge ind til et børnehjem.
Da politiet sendte en patrulje derud, var indsamlerne forsvundet igen. Af de to anmelderes signalementer konkluderer Nordsjællands Politi, at der er tale om to mænd og ikke den samme dørstemmer.
Den ene beskrives som østeuropæisk af udseende, mellem 40-45 år, 165-170 cm høj og almindelig af kropsbygning. Han havde brunt, kort hår og var iført lyseblå hættetrøje og bukser.
Den anden beskrives også som østeuropæisk af udseende, men yngre: ca. 30 år og omkring 170 cm høj. Han er kraftig af bygning og havde sort, kort hår og havde underbid. Han var iført en fleece-trøje og cowboybukser.
Vicepolitikommissær Bengt Due opfordrer borgere i området, der møder østeuropæiske døvstumme til at ringe til politiet, og i øvrigt at folk holder øje med tegn på “følgekriminalitet” såsom indbrud.