Kvinde sprang ud fra lejlighed under brand
Røgdykkere evakuerede beboere under 2. sals lejlighedsbrand i Hinnerup i Østjylland
En 33-årig kvinde overlevede lørdag morgen en brand i en lejlighed på Nørreskovvej 3 i Hinnerup.
Kvinden kunne ikke komme ud af sin røgfyldte bolig. Derfor besluttede hun at springe ud fra sin altan på 2. sal, inden brandvæsenet kom frem. Kvinden landede på græsplænen neden for ejendommen. En ambulance fra Falckstationen i Hinnerup kørte kvinden til undersøgelse i Aarhus.
"Hun er lige nu på Aarhus Sygehus, hvor hun bliver tjekket for røgforgiftning," fortæller vagtchef fra Østjyllands Politi Bo Christensen til Lokalavisen Hinnerup lørdag formiddag.
"Om hun har andre skader, ved jeg ikke lige nu, men hun er helt udenfor livsfare," siger vagtchefen.
Frygt for indespærret person
Det var frygt for en indespærret person i en brændende lejlighed på Nørreskovvej 3 i Hinnerup som lørdag morgen kl 07.04 satte det helt store apparat i gang.
Indsatsleder Tinna Lynge Jensen, Favrskov Brandvæsen, var hurtigt fremme:
"Meldingen fra alarmcentralen lød, at anmelderen befandt sig inde i den brændende lejlighed på 2. sal. Hun kunne ikke komme ud," siger Tinna Lynge Jensen.
Men kvinden var sprunget, da brandfolkene dukkede op.
Opgangen i nummer 3 i den treetagers ejendom var fyldt med røg, som forhindrede 3. sals beboerne i at komme ud. Derfor rekvirerede indsatslederen et slukningstog fra Hammel til assistance for Falck i Hinnerup, som var først på stedet.
"Falck i Hammel har en liftvogn, som vi kunne få brug for med al den røg," siger Tinna Lynge Jensen.
Rygter om børn i lejligheden
Falck i Hinnerup sendte røgdykkere ind i opgangen og op til den brændende lejlighed på 2. sal, hvor møblerne i stuen stod i flammer. Der blev foretaget en minutiøs eftersøgning i alle lejlighedens rum og skabe.
"Vi fik nogle oplysninger om, at kvindens børn muligvis var i lejligheden. Det var de ikke, viste det sig heldigvis. For børn kan gemme sig under en brand," siger Tinna Lynge Jensen.
Røgdykkerne fik sat en slukning af branden i gang, mens andre røgdykkere fortsatte med at lufte ud og fik åbnet spjældet i opgangens loft, så røgen kunne komme ud.
Se også: Bygning kollapset: Brandfolk sprang for livet
Evakueret af røgdykkere
Beboerne på 3. sal var påvirket af den megen røg fra underboen. Derfor blev de evakueret med hjælp fra røgdykkerne og fik efterfølgende hjælp i de ambulancer, som var kaldt til stedet.
Ifølge avisens oplysninger er ingen af disse beboere kørt på skadestue.
Falck i Hinnerup sendte to ambulancer, Falck i Hammel rykkede ud med en og en enkelt blev sendt afsted fra Falck i Skejby udover en større styrke politifolk med indsatslederen fra Østjyllands Politi.
Årsagen til branden er fortsat ukendt.
Den 04. marts i år var der også brand i samme bebyggelse på Nørreskovvej. Dengang brændte en lejlighed i nummer 17.