Fortsæt til indhold

Snød bagerjomfruer for 2.500 kroner

Brødindkøb for 204 kroner blev betalt med dækningsløs check og kostede La Baquette i Charlottenlund 2.500 kroner

Krimi
Af Mikael Østergaard

Fredag i forrige uge købte en ung mand brød for 204 kroner hos bageren La Baquette på Ordrupvej i Charlottenlund. Han forklarede, at han havde glemt at tage penge med og gerne ville betale med en check, han havde fået af en ven.
Manden stressede de to unge ekspedienter, der følte sig presset til at tage imod checken på 2.500 kroner og udbetale derefter differencen på 2.296 kroner i kontanter.
"Da jeg senere på dagen så checken, sagde jeg med det samme, at den var falsk. Og ganske rigtigt. Få dage efter fik jeg besked fra banken om, at checken var dækningsløs", fortæller Christel Andersen, bogholder i La Baguette og gift med butikkens ejer, Tommy Larsen.
Bedrageren kan dog meget nemt få brødet i den gale hals. Han blev nemlig filmet af butikkens overvågningskamera.
"Vi har overdraget billederne til politiet til deres efterforskning, så forhåbentlig finder de frem til ham", siger Christel Andersen.
Bliv ven med Lokalavisen.dk på Facebook, og få vores tophistorier på din væg -
KLIK HER