Fortsæt til indhold

Hund lugtede røg – skovbrand afværget

Krimi
Erling Baastrup

Johnny Merkelsen, pensionist bosat i Hammel, var torsdag hen under middag på sin sædvanlige tur i Kragelundskoven. Den tilhører Frijsenborg og ligger lige uden for Haurum.
Johnny Merkelsen tager sig nemlig af dyrene i skoven. Sørger for, at de har foder.

Skub fra hunden

På et tidspunkt fik han et skub. Det var den ene af hans to sweitzer-hunde, der var med ham i bilen.
"Hunden ville gøre mig opmærksom på, at noget var galt. Den havde før mig lugtet røgen, der begyndte at udvikle sig under motorhjelmen," fortæller Johnny Merkelsen. Han fortsætter:

"Så gik tingene hurtigt, og jeg fik jo meget travlt med at få mig selv og hunden ud af bilen, der snart stod i flammer. Og jeg skyndte mig at få ringet efter brandvæsenet."

Dette var engang en Mitsubishi

Totalt udbrændt

Klokken 11.19 modtog Falck i Hammel hans opkald, og da slukningsudstyret nåede frem, var bilen totalt udbrændt, men der var også begyndt at brede sig ild i skovbunden.

Inden længe havde brandfolkene dog skovbranden under kontrol.

Branden skyldes tekniske årsager, og røgen fra brændende dæk kunne ses fra Randersvej.

Hvis ikke hunden havde været så hurtig til at reagere, kunne en stor skovbrand være opstået.
Bilbranden fandt sted i et område, hvor skoven strækker sig langt omkring.