Mand i bad opdagede eftersøgt indbrudstyv
Chokeret 18-årig mand råbte op og sendte eftersøgt indbrudstyv på flugt
Opdateret... Scenen var næsten som i Hitchcook´s film "Psycho," da en 18-årig mand pludselig fik øjenkontakt med en rumænsk indbrudstyv, da ungersvenden stod under bruseren i hjemmet på Eventyrbakken i Birkerød.
Sendte eftersøgt tyv på kort flugt
"Den 18-årige mand råbte op, og det fik den formodede indbrudstyv til at tage benene på nakken og flygte fra stedet," siger vagtchef Henrik Rasmussen fra Nordsjællands Politi til Lokalavisen.dk
Den unge mand alarmerede onsdag klokken 12.56 politiet, og flere patruljer runderede efterfølgende i området med politihunde.
En patrulje uden hund fik på et tidspunkt kontakt med den formodede tyv, som dog havde held med at slippe væk, oplyser vagtchefen.
Begik han indbrud under flugten?
Om tyven har troet sig sikker, ved politiet endnu ikke med sikkerhed, men den 25-årige rumæner har muligvis begået et indbrud i minutterne efter, at han var sluppet væk.
Betjentene fra Nordsjællands Politi havde dog ikke opgivet jagten, og:
"Den rumænske mand blev klokken 13.35 fundet under en busk på Odinsvej, hvor han lå og trykkede sig," siger vagtchefen:
"På sig havde han koster fra et indbrud på Odinsvej, og han har muligvis troet, han var i sikkerhed, og har måske nået at begå indbruddet, efter han i første omgang var sluppet væk."
Da manden var blevet anholdt, viste det sig at han allerede var efterlyst af det særlige Indbrudsteam hos Nordsjællands Politi.
Udvises formentlig af Damark
Den 25-årige rumænske mand fremstilles Kristi Himmelfartsdag i grundlovsforhør, hvor han formentlig vil blive idømt en straks-dom med efterfølgende udvisning af Danmark.
Opdatering: Den rumænske mand skabte under grundlovsforhøret tvivl om sin identitet, hvorfor Nordsjællands Politi nu skal undersøge hans personlige forhold nærmere.
Manden blev derfor varetægtsfængslet i 4 uger, oplyser vagtchef Henrik Rasmussen til Lokalavisen.dk