Drenge kastede sten og frugt mod biler på motorvejen
Tre mindreårige drenge på henholdsvis 11, 12 og 13 år kastede mandag aften sten og frugt ned på flere biler, der kørte på Hillerødmotorvejen.
Drengene havde kort for klokken 20 taget opstilling på broen, der går over motorvejen ved Brostien i Farum, hvorfra de altså kastede sten og frugt efter bilerne på motorvejen. Drengene var blandt andet skyld i, at der kom et stenslag i forruden på en bil, som de ramte med en sten, oplyser Nordsjællands Politi.
Det lykkedes politiet at få fat i de tre mindreårige drenge, der kommer fra henholdsvis Nørrebro og Frederiksværk.
Politibetjentene fik sig en alvorlig snak med de tre drenge og kontaktede efterfølgende deres forældre. Derudover kan drengene se frem til at få et erstatningskrav for den ødelagte forrude, oplyser Nordsjællands Politi.