Fortsæt til indhold

Tricktyve narrer ældre

Krimi
Martin Warming

Nordsjællands Politi får i disse dage masser af anmeldelser fra ældre mennesker, der har været udsat for tricktyverier.
Og det får nu vagtchef Michael Gaml til endnu engang at opfordre alle til at være påpasselige.
"Det er beklageligt, at det skal være sådan, men man skal altså lige passe på med, hvem man lukker indenfor i sin lejlighed", siger Michael Gaml.
Lørdag gik det blandt andet ud over en 87-årig kvinde på I.H. Mundts Vej i Virum. Her lykkedes det en ung kvindelig tricktyv at skaffe sig adgang til kvindens lejlighed under påskud af, at hun ville forære hende en bakke pærer. Men den unge kvinde var i virkeligheden bare ude efter den 87-åriges penge, og det lykkedes hende da også at stikke af med 15.000 kroner i kontanter og et gavekort på 150 kroner.
"Det virker som om, at man har holdt øje med den ældre kvinde. Man har formentlig set hende hæve pengene, og så er man fulgt efter hende hjem", fortæller Michael Gaml.
Senere på dagen fik en 86-årig kvinde på Ordrupvej i Charlottenlund besøg af en kvindelig tricktyv. Tricktyven påstod, at hun skulle skrive en hilsen på en pakke og blev lukket ind i den 87-årige lejlighed, hvor hun stjal en del smykker.
I begge tilfælde beskrives tricktyvene som yngre, udenlandske kvinder.
"Tricktyvenes kreativitet vil ingen ende tage, og jeg vil godt opfordre alle til at holde et vågent øje og kontakte os, hvis man ser mistænkelige udlændinge, som kontakte ældre borgere", lyder opfordringen fra vagtchefen.