Bandidos-fest udløser visitationszone
Frygt for et bandeopgør i forbindelse med en international fest hos Bandidos i Hillerød har fået Nordsjællands Politi til at indføre en visitationszone i Hillerød den kommende weekend.
Fra fredag den 21. juni 2013 klokken 12 til søndag den 23. juni 2013 klokken 23 vil politiet derfor stikprøvevis visitere folk og undersøge biler, tøj og tasker hos tilfældige mennesker der færdes i HIllerød.
Baggrunden for beslutningen er, at Bandidos den der i nogen tid har været flere voldelige episoder mellem personer og kriminelle grupperinger og personer med tilknytning til Bandidos.
Nordsjællands Politi vurderer, at dette har ført til et anspændt forhold mellem parterne.
" Der er gennem nogen tid forekommet flere voldelige episoder mellem personer og kriminelle grupperinger og personer med tilknytning til rockergruppen Bandidos, hvilket har ført til et anspændt forhold mellem parterne. Dette har efter politiets vurdering været en udløsende faktor i forhold til uroligheder i nattelivet, der derpå er optrappet til overfald med slagvåben og brandstiftelse," hedder det i en pressemeddelelse fra Nordsjællands Politi.
"På den baggrund vurderes det, at der i weekenden den 21.-23. juni 2013 er en væsentligt forøget risiko for voldelige konfrontationer, som indebærer fare for personers liv, helbred eller velfærd i Hillerød."
Zonen omfatter et område i Hillerød Kommune afgrænset ved Herredsvejen – Slangerupgade – Frederiksborg Slot – Rendelæggerbakken – Batzkes Bakke – Københavnsvej – Carlsbergvej – Hammersholtvej – Milnersvej – Roskildevej – sti mellem Roskildevej og Møllebrovej – Møllebrovej – Banestien – Egespurs Allé samt områder beliggende i en afstand af 100 meter udenfor det ved de angivne veje afgrænsede område.