Fortsæt til indhold

Torpederet på motorvej

Krimi
Susie Jessen

En 70-årig kvinde fra Esbjerg døde her til formiddag, efter at hun kort før klokken 08.00 i morges kørte sammen med en lastbil. Ulykken skete ved sammenfletningen til Esbjergmotorvejen ved Kolding, hvor kvinden kørte i vognbanen mod Esbjerg.
Lastbilen skulle også mod Esbjerg, og da han skiftede vognbane, kørte han direkte ind i kvinden, som snurrede rundt på vejbanen og ramte autoværnet. Hun blev i hast kørt til Kolding Sygehus. Dog, stod hun ikke til at redde og omkom senere af sine kvæstelser. Lastbilchaufføren, der kommer fra Tjekkiet har modtaget et anklageskrift og skal i retten vedrørende ulykken i juni.
Ulykken skabte mindre kødannelser på motorvejen, men i følge Kolding Politi, varede det kun kort tid, inden trafikken gled normalt igen, da man var i stand til at holde den ene vognbane åben. Begge vognbaner var dog afspærrede i få minutter, da ambulancen skulle have plads til at vende.