Fortsæt til indhold

Lokalbanen alene skyld i 60-årig mands død

En 60-årig mand mistede livet d. 16.oktober 2013 ved en bizar ulykke i skoven ved Gantekrogsvej, betonklodserne i overskæringen var fjernet og det kostede manden livet.

Krimi
Arkiv

Det var manglende afspærringer ved overkørselen på Gribskovbanen der kostede Hans Karl Forsingdal livet da han d. 16.oktober sidste år blev dræbt af et tog.
Det fastslår Havarikommissionen i en rapport.
Hver morgen kørte den 60-årige mand på sin cykel ad skovvejen, der fører over togbanen, når han skulle på arbejde i Nødebo og han var således velkendt med den skovvej som han kørte på da ulykken skete.
Natten op til ulykken havde Lokalbanen udført sporarbejde hvorunder de store betonsten mellem skinnerne var blevet fjernet og medført store huller i overkørslen. Den 60-årige mand havde lygter på sin cykel, men havde ikke en chance for at opdage hullerne før det var for sent.
Ifølge Haverikommisionens rapport opdagede togets fører den 60-årige mand på skinnernes venstre side i forhold til togets kørselsretning, men alt for sent og toget holdt først stille 150 meter efter påkørslen.
Da ambulance, brandvæsen og politi kom frem til uheldsstedet kunne det fastslås at den 60-årige mand var dræbt på stedet, og at han havde haft lys på sin cykel som han skulle, idet hans mountainbike blev fundet i grøften ved siden af ham med både for og baglygten tændt.
Havarikommissionen lægger vægt på, at Lokalbanen ikke havde sat afspærring op ved jernbaneoverkørslen, end ikke et advarselsskilt var der sat op. Det gjaldt iøvrigt også for seks andre overskæringer på samme strækning, hvor underlaget også var fjernet.
Haverikommisionen fastslår således at Hans Karl Forsingdals død ene og alene skyldtes fjernelse af overskæringen, den manglende afspærring og manglende skiltning på uheldsstedet.
Lokalbanen udsendte efter 14 dage en instruktion om advarsel og afspærring i forbindelse med arbejder, der gør mark- og skovvejsoverkørsler ufarbare. Ulykken anses nu for fuldt opklaret, og Haverikommisionen har afsluttet sagen.

Først efter den 60-årige mand var blevet dræbt, kom der afspærring og skilte op, og det vel at mærke på alle syv steder hvor overskæringer var fjernet.
Normalt kunne man køre over overskæringen, men under skinnearbejde var underlaget - de store betonklodser - fjernet, så der var stor huller før og mellem skinnerne. Det blev fatalt.