Kender du disse mænd?
Nordsjællands Politi efterlyser tre mænd, som ses på video efter hærværksbølge
Nordsjællands Politi offentliggør nu en video med tre unge mænd.
Det sker, efter der natten til mandag den 10. november blev udøvet hærværk mod hele 18 biler i Humlebæk og Nivå.
Her er facebook-siden, du er nødt til at synes godt om
Hærværket blev øjensynligt begået med en bushammer, hvilket forårsagede skader for ikke under 100.000 kroner.
Nordsjællands Politi er derfor meget interesserede i at få identificeret de tre mænd, som på videoen ses køre op til en bil, hvorefter den ene mand smadrer bilens bagrude.
KLIK HER for at se videoen
Gerningstidspunktet er ifølge videoen 02.27 sommertid, hvilket således svarer til klokken 01.27 den pågældende nat. Samme nat og på nogenlunde samme gerningstidspunkt er to biler og en campingvogn blevet brændt af i Humlebæk. Dette var også i nærheden af Gl. Strandvej, hvor de fleste forhold er begået.
Ved to af brandene er gerningstidspunktet angivet til ca. kl. 01.30, oplyser Nordsjællands Politi.
Kan man kende en eller flere af de tre gerningsmænd, eller har man oplysninger i sagen, kan man kontakte politiassistent Søren Andersen på sda001@politi.dk eller telefon 1-1-4.