Fortsæt til indhold

To biler ramlede sammen

En ældre kvinde overså en tværgående bil på Frijsenborgvej ved Postvej

Krimi
Michael Wulff

Redningsfolkene fra Favrskov Brandvæsen måtte tirsdag ved middagtid klippe en bil i stykker for at få en 80-årig, kvindelig bilist ud af sit forulykkede køretøj i T-krydset Postvej og Frijsenborgvej nær Hammel.
Kvinden var kørt ud foran en bil ført af en 36-årig gravid kvinde, som kom fra Hammel i retning Hadsten.
Begge kvinder blev med ambulancer sendt til tjek på skadestuen, men politiassistent Marianne Morgen fra Østjyllands Politi kunne tirsdag eftermiddag fortælle, at begge kvinder tilsyneladende er sluppet med forskrækkelsen.

Her skete uheldet tirsdag klokken 11.33. Den ene parts bil holdt fortsat på marken, afmærket af politiet, ved 14-tiden.

Større udrykning

Falck i Hammel og redningsvognen med frigørelsesværktøj fra Hadsten Brandvæsen blev sendt mod stedet, da alarmen kom 11.33.
Indsatsleder Mogens Kjeldsen, Favrskov Brandvæsen, var med i udrykningen.
“Den ældre kvinde sad teknisk fastklemt, hvilket blot betyder, at vi skal have hende ud så lempeligt som muligt, så ambulancen kan overtage. Derfor var vi nødt til at klippe i bilen,” fortæller Mogens Kjeldsen.
Han kunne hurtigt afslutte og sende redningsfolkene retur til Hammel og Hadsten.
Midt på eftermiddagen stod det ene køretøj fortsat på marken, afmærket af politiet.