Fortsæt til indhold

Harmonika-hattrick på motorvejen

Hele tre gange måtte politiet fredag rykke ud til harmonikasammenstød

Krimi
Arkiv

“En motorvej med tre spor i begge retninger vil nok kunne hjælpe. Det har vi i hvert fald set i Vejle,” lød det nærmest som et juleønske fra politileder Andreas Bryld Hansen fra Lokalpolitiet i Skanderborg, da han netop havde fortalt om tre meget identiske harmonikasammenstød.
Alle uheldene fandt sted fredag 21. november på Østjyske Motorvej ved Skanderborg.
Først klokken 13.32, så klokken 14.51 og så igen klokken 19.25. Ved alle tilfældene er der tale om tæt trafik, hvor den forankørende bilist bremser op, imens den bagvedkørende bilist opdager det for sent, og så kører flere biler sammen.
Det oplyser politileder Andreas Bryld Hansen, som også kan fortælle, at der ikke skete andet end materiel skade ved alle tre harmonikasammenstød.
Fredagens tre uheld kommer i bølgen af en masse harmonikasammenstød, der har fundet sted på Østjyske Motorvej i løbet af novembermåned.