Fortsæt til indhold

Her er Danmarks farligste rundkørsel

Rundkørslen på Strandby Plads i Esbjerg er, målt på uheld, landets farligste. Nu planlægges den omlagt for 2 millioner kroner

Krimi
Louise Ritter

Esbjerg er ikke nogen helt ufarlig by at være trafikant i.
Særligt for de 17.000 bilister og et ukendt antal cyklister og fodgængere, der hver dag bevæger sig gennem rundkørslen på Strandby Plads. Den er, målt på uheld, Danmarks farligste rundkørsel at færdes i, oplyser Esbjerg Kommune.
De seneste ti år er der registreret hele 50 uheld i rundkørslen - klart hyppigst i situationer hvor cyklister eller knallerter påkøres af bilister på vej ind i rundkørslen. Det gør altså Strandby-rundkørslen til Danmarks farligste, men det skal snart være slut. I november godkendte Teknik & Bygge udvalget 23 forbedringer af trafiksikkerheden i Esbjerg centrum, Esbjerg Ø og Sædding - forbedringer der forventes at beløbe sig til godt 15 millioner kroner. Kommunen selv skal have fem millioner kroner op af kassen, mens de resterende 9.985.000 kroner kommer fra Transportministeriet i anledning af, at Esbjerg sammen med Aalborg Kommune er udnævnt til Trafiksikkerhedsby 2014.
“Det kommer til at give et kæmpe løft. Det er også ret sjældent, at man som lokalpolitiker kan sige, at man er med til at redde liv, men det gør vi nu med alle forbedringerne,” lyder det begejstret fra Anders Kronborg (S), formand for Teknik & Byggeudvalget.
Listen over hvor der skal sættes ind for at højne trafiksikkerheden tæller 23 punkter med fokus på alt fra rundkørsler og fordelingsveje i boligområder til skole- og indfaldsveje, bløde trafikanter og en formidlingsindsats, der i højere grad end i dag skal få esbjergenserne til at foretage trafiksikre valg.
Alle 23 projekter har det til fælles, at de skal reducere antallet af uheld og dermed også antallet af skadekomne.
I rundkørslen på Strandby Plads forventes det blandt andet, at man reducere antallet af uheld med 40 procent, mens antallet af personskader kan halveres, når trafiksikkerhedsfor bedringer for 1,9 millioner kroner føres ud i livet. Der skal blandt andet ske en indsnævring af kørebanen på alle rundkørslens 'ben' for at reducere hastigheden ind og ud af rundkørslen ligesom der også skal etableres cykelsti fremfor den blå cyklebane, som er der i dag.
Også rundkørslen hvor Gl. Vardevej møder Spangsbjerg Møllevej og Golfvej skal under kærlig trafiksikkerhedsbehandling. Her er de seneste ti år sket 36 uheld, men det forventes, at tallet kan halveres fremover.

Klogere på borgermød

Ikke kun rundkørsler, men også vejkryds fylder i projektbeskrivelserne. Blandt andet krydset Frodesgade/Jernbanegade. Her er registreret 23 uheld det seneste årti - overvejende uheld, hvor venstresvingende bilister kører ind foran en ligeudkørende cyklist. Med de øvrige trafikforbedringer ved banegården forventes en øget koncentration af cyklister i netop det kryds i fremtiden, så her er det strengt nødvendigt at gøre noget.
Esbjerg Kommune inviterer alle interesserede til borgermøde om de 23 trafikforbedringsprojekter. Det sker tirsdag den 13. januar kl. 19.00 på Hovedbiblioteket i Nørregade.

Krydset Nørregade/Kirkegade. Her er registret ni uheld på ti år. Særligt fordi trafikanterne glemmer deres ubetinget vigepligt - formentlig fordi der mange andre steder i kvarteret er højre vigepligt. Foto: Louise Ritter