Fortsæt til indhold

Storstilet datasag starter i retten

To mænd er tiltalt for at have stjålet oplysninger og penge via konti

Krimi
Af Ugebladets redaktion

Retten i Helsingør indleder tirsdag sagen mod to mænd, der er tiltalt for omfattende databedrageri og hæleri i Hørsholm.
Ved Retten i Helsingør står de to mænd tiltalt for at have afluret pinkoder eller på anden vis have skaffet sig adgang - eller forsøgt på det - til kontoen hos en række kunder, som havde købt ind i de tiltaltes telebutik i Hørsholm Midtpunkt.
Efter anklageskriftet skulle dette have fundet sted fra oktober 2011 og frem til midten af marts 2013, hvor de to mænd blev anholdt.

Mange tiltalepunkter

Anklageskriftet rummer over 70 tiltalepunkter, som både går på selve afluringen og på, hvad pengene efterfølgende er brugt til.
Ifølge politiet skal de to tiltalte systematisk have afluret kundernes dankort-koder, når de kom i telebutikken, hvorefter de tiltalte hævede for i alt 427.868 kroner fra kundernes dankort. Pengene blev blandt andet brugt til vilde luksusrejser til Dubai og til at købe mærkevaretøj, smykker, iPhones og værktøj for.
Derudover forsøgte de to tiltalte at hæve yderligere 469.825 kroner fra kortene, hvilket dog blev forpurret.
Mændene forsøgte ifølge anklageskriftet også at snyde deres revisor med tre falske fakturaer, der skulle dokumentere omkostninger, som de ikke havde, men som de forsøgte at trække fra i regnskabet.
Og så fandt politiet ved ransagningen af butikken og mændenes hjem mærkevaretøj og 2.467 falske, blå to-zoners klippekort til en samlet værdi af 357.715 kroner. Varer og kort, som politiet mener skulle have været solgt. Derfor er der også rejst tiltale for hæleri efter straffelovens paragraf 290, stk 1.
De to tiltalte har hidtil nægtet sig skyldige i langt de fleste af forholdene.
Efter deres varetægtsfængsling blev telebutikken lukket, og der ligger nu en anden telebutik samme sted i Hørsholm Midtpunkt.