Fortsæt til indhold

Eftersøgningen af Ulrich Kjeldsen genoptages lørdag

I morgen, lørdag, kl.9.00 fortsætter eftersøgningen af Ulrich Kjeldsen, der forsvandt i Hareskoven i begyndelsen af denne måned

Krimi
Helene Stolle

Der har været hviledage i eftersøgningen af den 40-årige Ulrich Kjeldsen siden i søndags. Men i morgen, lørdag 19. juli, genoptages den, og det sker allerede kl.9.00 om morgenen.
Hele sidste søndag blev der trukket vod igennem søen ved Skovlyst efter fire hunde, der er trænede til at finde lig, havde markeret, at der var spor. Det store arbejde, som Ulrich Kjeldsens familie, venner, bekendte og andre frivillige lagde for dagen første dog ingen resultater med sig. Men den frivillige organisation 'Missing People Denmark' har altså besluttet at forstætte.
"Efter søndagens ihærdige indsats fra alle, var jeg ret så skuffet", skriver René Nielsen, der står bag 'Missing Peope Denmark' på Facebook. Det er også her han redegør for, hvorfor eftersøgningen fortsætter samme sted på lørdag.
"Under søndagen fik jeg fortalt, at søen er lukket, så Ulrich vil ikke kunne flyde væk. Tre gange i træk har Solo (en af de særligt trænede hunde, red.) markeret ved søen og kun ved søen. Derfor fortsætter vi på lørdag i vaders med at trække vod", skriver han.
Se klippet her, hvor Solo markerer
Du kan følge eftersøgningen af Ulrich Kjeldsen på Facebook-siderne 'Missing People Denmark' samt 'Find Ulrich Kjeldsen'.