Fortsæt til indhold

Nu tænker vi i muligheder

Borgerne i Jyllinge higer efter at høre, hvad de kan gøre for at hjælpe med genopbygningen af hallen. Samtidig er der fokus på de mange positive muligheder for forandringer i genopbygningsprocessen

Krimi
Af Mette B. Sørensen

Oversvømmelser i Nordmarken efter stormen Bodil, renovering af den nye utætte Hellig Kors Kirke for 11 mio. kr, skrottede udvidelsesplaner for Jyllingecentret og nu storbrand i Jyllinges stolthed og hjerte, Jyllingehallen.
Ulykkerne synes at have flokkedes om Jyllinge det seneste år som fluer om sukker. Men i Jyllinge kaster man sig ikke bare flat ned på ryggen og accepterer elendigheden – i stedet finder borgerne i den ulykkesramt by den store fluesmækker frem og klasker løs.
”De er jo som de gæve gallere og Asterix. Jeg tror ikke, der er en af dem, jeg har talt med, der har sagt, nu må kommunen gøre noget. Alle sammen siger, hvordan kan vi hjælpe hinanden med at bygge det op igen. Det er ret utroligt, og noget helt unikt for det her lokalsamfund i Jyllinge,” siger Lars Lindskov formand for Jylligehallens bestyrelse og fortæller at der allerede et døgn efter branden er blevet stablet en indsamling på benene af de hjælpeivrige borgere.
”Og det er rigtig sødt af dem, men det behøver de ikke, det er jo et forsikringsspørgsmål,” siger formanden og konstare:
"Det er jo ikke fuger, der er imellem de mursten, det er følelser. Jeg tror det rammer særligt hårdt her, fordi folk er simpelthen en del af det, de har været med til at bygge det hele op."
At der ikke kun er tale om en bunke mursten, der er blevet stablet sammen tilbage i 68 og siden har haft støt vokseværk i takt med borgernes opsparing, vidner de mange chokerede blikke fra hovedrystende borgere, der dagen derpå strømmer til resterne af Jyllingehallen, om.
Mange har svært ved at holde sig bag afspærringerne, til stor irritation for de tilbageværende brandmænd, og en af dem, der forcerede de rød/hvide afspærringsbånd for et nærmere kig, er Kaj Morum.
”Det er forfærdeligt. Jeg er helt knust over det. Vores børn er jo vokset op her,” siger han og ryster let på hovedet.
”Vi gamle har jo været med helt fra start af, dengang Tove Krause startede det hele op med ålegilderne. Vi har altid været så stolte af det. Det er vores hjerteblod, det er byens hjerte. Vi har heller aldrig haft hærværk her, fordi de unge ødelægger jo ikke det, som bedstefar har været med til at bygge.”
Også JGI's kontordame Janne Berggren får lov til at komme helt tæt på og se sit ny totalt udbrændte kontor.
"Det er slet ikke til at forstå. Alt er væk, alle bilag er væk. Gudskelov jeg har backup af noget af det," siger hun med tåre i øjenkrogen.
"Vi må jo i gang med at rekonstruere det hele, det bliver et kæmpe arbejde,"

Tænk nyt

Også store dele af idrætskomplekset skal rekonstrueres, og her er hallens bestyrelse og borgerne i Jyllinge allerede begyndt at tale nye løsninger og muligheder.
"Folk er selvfølgelig berørte, men når det er sagt, så er der også lys for enden af tunnelen. Folk er begyndt at sige "jamen kan vi så ikke...". Vi er gået i mulighedsmode allerede indenfor et døgn efter branden," siger Lars Lindskov, der selv har masser af idéer og ønsker til det fremtidige byggeri.
"Hvem siger at hallen skal ligge, hvor den ligger, hvem siger at cafeteriaet skal ligge, hvor det ligger," spørger han og konstaterer:
"Jyllinge er mulighedernes by."