Fortsæt til indhold

Varebil landet oven på garagetag

En fører af en elektrikerbil har forhåbentlig en rigtig god forklaring på sin alternative parkering, torsdag morgen, hvor en stor varevogn endte med at lande på taget af en muret garage.

Krimi
Af Allan Andersen

Varebilen er kommet ad Kappelhøjvej, på bagsiden af Statoiltanken i Kregme ved Frederiksværk i Nordsjælland, og på trods af at det er en lille vej med blot 30 km/t hastighedsbegrænsning er det alligevel gået helt galt.
Ulykken skete omkring kl. 06.40, torsdag morgen, og ved et lykketræf blev ingen andre biler involveret i ulykken. Varebilen er kørt rundt i det godt 90 grader skarpe sving på Kappelhøjvej, ramt den lille skråning i vejens venstre side og her sendt op to hjul over en strækning på ca. 10 – 12 meter.

Bilen er så røget ned på alle fire hjul igen, fortsat lige ud henover både cykelsti, fortov, midterhelle, to vognbaner og endelig opad den lille skrænt for at afslutte turen ovenpå taget til en stor muret garage.

Airbags er udløst i bilen, men meldingen er umiddelbart at føreren er uskadt, stærkt chockeret, men fysisk uskadt ovenpå den noget bizare trafikulykke. Bilen ligger fortsat fast ovenpå garagetaget, og bliver først fjernet senere idet der skal benyttes en stor kran til opgaven, og muligvis fældes flere træer i den forbindelse.

Der skal formentlig afleveres en hel del kage til kollegaerne efter denne parkering, torsdag morgen i Kregme.
Her er bilen røget af vejen i et 90 graders sving, op over en lille skråning på kun to hjul, og derefter fortsat tværs over Hillerødvej.
Lykkeligvis har den løbske varebil ikke ramt andre trafikanter, trods en tur henover cykelsti, fortov og flere vejbaner.....
Det er endnu ikke afgjort præcist hvordan varebilen kommer ned fra garagen, men der skal mindst een stor kran til for at løse opgaven.