Varebil landet oven på garagetag
En fører af en elektrikerbil har forhåbentlig en rigtig god forklaring på sin alternative parkering, torsdag morgen, hvor en stor varevogn endte med at lande på taget af en muret garage.
Varebilen er kommet ad Kappelhøjvej, på bagsiden af Statoiltanken i Kregme ved Frederiksværk i Nordsjælland, og på trods af at det er en lille vej med blot 30 km/t hastighedsbegrænsning er det alligevel gået helt galt.
Ulykken skete omkring kl. 06.40, torsdag morgen, og ved et lykketræf blev ingen andre biler involveret i ulykken. Varebilen er kørt rundt i det godt 90 grader skarpe sving på Kappelhøjvej, ramt den lille skråning i vejens venstre side og her sendt op to hjul over en strækning på ca. 10 – 12 meter.
Bilen er så røget ned på alle fire hjul igen, fortsat lige ud henover både cykelsti, fortov, midterhelle, to vognbaner og endelig opad den lille skrænt for at afslutte turen ovenpå taget til en stor muret garage.
Airbags er udløst i bilen, men meldingen er umiddelbart at føreren er uskadt, stærkt chockeret, men fysisk uskadt ovenpå den noget bizare trafikulykke. Bilen ligger fortsat fast ovenpå garagetaget, og bliver først fjernet senere idet der skal benyttes en stor kran til opgaven, og muligvis fældes flere træer i den forbindelse.