Fortsæt til indhold

Stormflodsofre plyndres af tyve

Hyllingeriis ved Skibby, som blev særdeles hårdt ramt af stormfloden i december, er nu også plaget af tyverier

Krimi
Af David Foli

Ikke nok med at beboerne i Hyllingeriis ved Skibby har været udsat for en stormflod og nu står tilbage med ødelagte huse, nu hærges området også af tyve.
På grund af de omfattende skader som følge af stormfloden har folk i området været nødsaget til at tømem deres huse. Og den situation udnytter tyvene til at plyndre stormofrene.
"Der har simpelthen været nogen inde og kigge igennem vores ting," siger Helle Nielsen, der sammen med sin mand har sommerhus i Hyllingeriis.
Parret har fået stjålet to boremaskiner, en vaskemaskine og en tørretumbler samt en græsslåmaskine.
"Det er frustrerende, at nogen tager vores ting. Vi har jo ikke nogle steder at gøre af det. Og vi har fået besked på at tømme vores hus af forsikringsselskabet," siger Jette Nielsen og tilføjer:
"Det er også synd for de mennesker, som risikerer at købe de her ting via eksempelvis Den Blå Avis. De risikerer jo at købe ting, som er ødelagt af havvand."

Grim smag

Også Connie og Bo Nielsen har oplevet ubudne gæster i Hyllingeriis.
"Vi har kunnet se på indboet, at det er blevet rodet igennem. Det er en grim fornemmelse, man står tilbage med," siger Bo Nielsen, som har fået stjålet en marmorhåndvask med blandingsbatteri fra sin grund.
"De her ting skal jo vurderes af taksator, og det er ikke sket endnu. Men heldigvis har vi billeder af håndvasken fra huset, ellers får vi den jo ikke erstattet," siger Connie Nielsen og tilføjer:
"Der har længe været rygter om tyverier i området, og vi har lagt mærke til, at der kører en masse rundt i området, som ikke har noget at gøre her."
Nordsjællands Politi sagde i december måned til DR, at politiet ikke havde brug for hjælp fra hjemmeværnet til at patruljere området.
"Der er ikke brug for hjemmeværnet endnu men alene en skærpet patruljering, som politiet sagtens kan stå for," sagde Henrik Suhr fra Nordsjællands Politi ved den lejlighed til DR.