Bedragere spillede for 10.000 kr
Købmand og hjælper fangede en af to mænd, der forsøgte at snyde
Det var noget af et drama, der udspillede sig onsdag eftermiddag ved 16-tiden hos Din Købmand på Gadebakken i Virring ved Skanderborg.
To mænd af udenlandsk herkomst kom på det tidspunkt ind i butikken, hvor de spillede Oddset for 10.000 kroner på en livekamp, som sluttede et kvarter senere.
Mændenes Dankort virkede imidlertid ikke, da de skulle betale for kampen, som mændene i øvrigt tabte væddelmålet på. De spurgte så, om der var en bank med hæveautomat i byen, men nu havde købmandsekspedienten fattet mistanke.
Mændene flygter derefter ud af butikken uden at betale, men det lykkedes ekspedienten og andre hjælpere at få fat i den ene mand, der ellers forsøgte at kaste sig ind på højre forsæde i en ventende bil.
Det lykkedes at tilbageholde den ene mand, mens den anden slap væk i bil.
Politiet anholdt manden, som blev sigtet for bedrageri, afhørt og siden løsladt igen.