Fortsæt til indhold

Jetsetter bestjålet efter fængsling

Tyve har tilsyneladende været på besøg to gange i hus i Rungsted, hvor der også er begået hærværk

Krimi
Pernille Kristensen

Kort efter en ung iværksætter forleden blev varetægtsfængslet af Nordsjællands Politi, var der indbrud i hans millionvilla i Rungsted. Ikke bare én, men to gange.
Det beretter eb.dk.
Den 33-årige iværksætter er i politiets søgelys i forbindelse med en større bedragerisag. Den anledning benyttede tyve tilsyneladende til at bryde ind i hjemmet i Rungsted. I første omgang blev der ikke stjålet det store, men da mandens 21-årige kæreste lørdag vendte tilbage til huset efter at have sovet hos noget familie, havde der været indbrud igen. Tyvene havde desuden begået hærværk ved bl.a. at lade en større mængde vand løbe ud i huset.
Det bekræfter hun både over for eb.dk og i en status på Facebook.
"HJÆLP HJÆLP HJÆLP!!! Vi har haft indbrud to nætter i træk, huset er næsten tømt og kælderen er oversvømmet pga hærværk!!" skriver hun der.

Forsvandt med køleskab

Over for eb.dk bekræfter vicepolitikommissær Lau Lauritzen fra Nordsjællands Politi, at man har modtaget en anmeldelse om indbrud og hærværk fra den pågældende villa.
Han vil ikke kommentere nærmere på efterforskningen, men bekræfter, at der er fundet brugbare spor på stedet, og at der kan være tale om udenlandske indbrudstyve, der har skabt sig overblik i første omgang og dernæst har taget en større bunke koster.
Ifølge eb.dk skulle der bl.a. være stjålet et køleskab, tøj, billeder og et spejl.