Fortsæt til indhold

Forsøgte at voldtage 15-årig pige ved station

Krimi
Erland Rasmussen

De to mistænkte i sagen om voldtægtsforsøg i Hørning, en 17-årig kvinde fra Vejle og en 21-årig mand fra Hørning, viser sig at være et kærestepar, oplyser Sydøstjyllands Politi. De to blev tirsdag eftermiddag varetægtsfængslet i fire uger, og det viser sig nu, at sigtelsen omfatter flere forhold end voldtægtsforsøget.
Det varetægtsfængslede kærestepar er nemlig tillige sigtet for sammen med en tredje person at have begået grov vold, vidnetrusler og anden seksuel omgang mod den 15-årige pige, som de kendte.
Ifølge sigtelsen er forholdene begået ved stationen i Hørning 2. november klokken cirka 18.00.
De to sigtede nægter sig skyldige og kærede fængslingen til Vestre Landsret.
Læs også: 17-årig pige anholdt for voldtægtsforsøg

En tredje person, der mistænkes for at have været med i voldtægtsforsøget på den 15-årige pige i Hørning mandag aften, blev anholdt tirsdag. Det er en 22-årig mand, og han fremstilles i grundlovsforhør onsdag klokken 11, oplyser politiet.