Fortsæt til indhold

Maskeret mand angreb drenge på 5 og 9 år bagfra

En maskeret mand overfaldt mandag to drenge på fem og ni år på en legeplads i Vedbæk. Har du set noget, hører politiet meget gerne fra dig

Krimi
Anne Dahl Kristensen

Som tidligere omtalt i Rudersdal Avis dukkede en mørkklædt og maskeret mand mandag eftermiddag mellem klokken 16.15 til 16.30 pludselig op og hev fat i to drenge på henholdsvis fem og ni år, da de legede på træ-legepladsen ved Flintemarken i Vedbæk.
Manden hev fat i drengene bagfra, ruskede dem og slæbte dem med ud mod legepladsen.
Heldigvis lykkedes det den ældste dreng at slå manden, så de to drenge fik vristet sig fra og kunne stikke af.
Nordsjællands Politi undersøger i øjeblikket sagen, som de betragter med stor alvor, og de oplyser til Rudersdal Avis, at de meget gerne vil høre fra folk i området, som eventuelt har set noget i forbindelse med hændelsen mandag eftermiddag.
Kan du bidrage med oplysninger om den mørkklædte mand, kan du kontakte Nordsjællands Politi på telefon: 114.