Bitter strid om løse hunde ved Sjælsø
En video af et døende får, der angiveligt er blevet skambidt af et løs hund, har udløst kraftige reaktioner
Selvom luften i øjeblikket er mild, så er der kold luft imellem folk, der lufter hunde ved Sjælsø i Birkerød og Michael Larsen, der bor ved Sjælsø i Birkerød, hvor han har 120 får gående på græs.
Michael Larsen optog fornylig en video med et døende får, der angiveligt var blevet skambidt af en løsgående hund. Fåret døde kort tid efter af sine kvæstelser. Men siden har Rudersdal Avis modtaget flere henvendelser fra hundeejere i området, der ikke kan genkende billedet af løsgående hunde i området, der angriber Michael Larsens får.
Én af dem er Niels Onat.
“Jeg mødte nogle fra golfklubben, men der var ingen, som kunne genkende Michael Larsens historie. Michael Larsen er på kant med alle herude både naboer og hundeejere i området. Men han står ret alene. Han har en anden agenda,” siger han.
Niels Onat sår også tvivl om den video som Michael Larsen har optaget på sin mobiltelefon.
“Jeg undrer mig over, at fåret er blevet bidt i lysken for, hvis det var en løsgående hund, så ville den jo gå efter struben,” siger han.
I Rudersdal Avis kritiserede Michael Larsen hundeejerne i området for at blæse på reglerne, med at holde hund i snor og fortalte, at han 'mindst én gang om måneden' stoppede en løsgående hund inden den angreb hans får. Til det siger Niels Onat.
Har ikke hørt om angreb
“I starten synes jeg da også, at det lød plausibelt, men efterhånden som jeg snakker med folk herude, så lyder det helt urealistisk. Hvis der var en hund, der var gået til angreb på et får - eller bare var i nærheden af det, så ville andre vi andre hundejere hurtigt få det at vide. Men jeg har aldrig hørt om nogen episoder, hvor det er gået galt eller bare har været i nærheden af det. Men jeg lader jo ikke min hund løbe frit rundt, hvor han har får, eller hvis der er andre i nærheden. Bare jeg ser nogle andre, så kalder jeg den til mig,” siger Niels Onat og tilføjer:
“Det er jo ikke første gang, han kommer med det her. Michael Larsen har i årevis haft sin egen agenda, og har flere gange været på kant med både naboer og hundeejere i området. Han føler han skal bestemme over alle andre i området,” siger han.
Reglerne håndhæves ikke
Men selvom der er påbud om, at hunde skal holdes i snor i området, så kan kommunen reelt ikke håndhæve reglerne. Det skriver chefen for Miljø- og Teknikforvaltningen i Rudersdal Kommune, Allan Carstensen, i en mail til Rudersdal Avis:
“Kommunen fører ikke et aktivt tilsyn med, om hunde holdes i snor, da vi har rigtig mange områder, hvor dette er gældende. Vi ikke har resurser til løbende tilsyn, når vi skal prioritere mellem de nødvendige opgaver, der giver værdi for borgerne, og kontrol af borgerne for, om de holder hunden i snor,” skriver han.
Allan Carstensen påpeger dog, at kommunens ansatte gør hundeejere opmærksom på det, hvis det bliver opdaget.
“Det påtales, hvis vi konstaterer det i forbindelse med vedligeholdelsesarbejder eller forvaltningen af andre årsager er på stierne,” skriver han.
billedtekster:
Michael Larsen har i flere år forsøgt at råbe både hundeejere og Rudersdal Kommune op for at få folk til at holde deres hunde i snor, når de går ture ved Sjælsø. For nyligt optog han en video af et døende får, der angiveligt var blevet angrebet og skambidt af en løs hund. Se videoen på www.rudersdalavis.dk
Selvom der er påbud om, at hunde skal holdes i snor i området, så kan kommunen reelt ikke håndhæve reglerne.