Veninde lænsede mands konto for 204.000
En ældre mand fra Vojens har måttet sande, at venskaber kan være dyre
Den ældre herre, som er gangbesværet, fik hjælp af en 57-årig veninde, når han skulle hæve penge. Og det blev starten på systematisk tyveri fra den ældre mands konto.
På lidt over en måned har kvinden hævet 228.000 kroner, hvilket kvinden har enkendt i Retten i Sønderborg. 23 gange er der foretaget hævninger på dankortet, som kvinden havde taget fra mandens pung.
"Et par af hævningerne var dog til den ældre herre selv. Blandt andet blev der hævet 6.000 til at betale en el-scooter," sagde kvinden i Retten.
LÆS OGSÅ: Hjemmehjælper fængslet: Skaffede prostituerede for 800.000 til 76-årig
Kvinden erkendte at have stjålet 204.000 kroner til sig selv. Hun kunne dog ikke gøre rede for, hvor pengene, der blev stjålet i maj-juni måned i år, var blevet af. Hun blev idømt otte måneders betinget fængsel og dømt til at skulle tilbagebetale de 204.000 kroner.